Je logické, že se každý majitel v létě o svůj venkovní bazén stará, seč mu síly stačí. Protože kdyby se nestaral, logicky by z toho dříve či později nebyl bazén, ale jenom jímka na jakousi nevábně vypadající pochybnou tekutinu, do níž by nikdo nevlezl. Každý takový člověk tu filtruje vodu, bazénovým vysavačem odstraňuje nánosy ze dna a stěn této nádrže, vybírá plovoucí nečistoty síťkou a přimíchává sem lecjakou chemii, jenom aby se tu pro něj uchovala voda v tom nejlepším představitelném stavu.
Ovšem co když koupací sezóna skončí? Ochladí se, nastane doba plískanic a nakonec do toho začne i sněžit? To už pak člověka do bazénu pod širým nebem nikdo nedostane. A dá se v takové chvíli ustat i s péčí o vše, co s takovým bazénem souvisí?
Správně, nedá. I v této době potřebuje bazén náležitou péči. Sice ne kvůli bezprostředním choutkám svého majitele, ale určitě kvůli tomu, aby si zachoval ty nejvyšší možné kvality pro další sezóny.
A co že je v tuto dobu záhodno podnikat, aby majitel bazénu nepochybil?
a) Je tu třeba před definitivním zazimováním ještě jednou vodu důkladně vyčistit. Tedy přefiltrovat, odstranit usazeniny bazénovým vysavačem a přidat potřebnou bazénovou chemii, zazimovač do bazénunevyjímaje.
b) Pak je třeba upustit vodu, aby tato nedosahovala otvoru vedoucího do prostoru filtrace.
c) Následně je třeba odmontovat vše, co se odmontovat dá, a toto příslušenství se musí řádně vyčistit, usušit a uložit.
d) Stejně je třeba naložit i s pískem do filtrace, jenž musí být přes zimu uložen v suchu.
e) Pokud v bazénu zůstává voda, je záhodno použít dilatační plováky, bránící před potrháním bazénu rozpínajícím se ledem.
f) A nakonec je třeba vše přikrýt plachtou, aby sem nespadlo nic, co tu není vítáno.
Toto je před zimou zcela nezbytné. A vězte, že pochybíte-li v něčem, nebude pro vás začátek následující koupací sezóny ani trochu radostný.