Zdá se to jednoduché – koupíte v obchodě ovoce, to sníte, a semínko zasadíte do hlíny, podle druhu buď na zahradě, nebo do květináče. Za chvíli vyrazí klíček a než se nadějete, máte velkou rostlinu, která vám pravidelně dává chutné plody.
Zní to skutečně dobře. Je jen zarážející, jak málokdy to takto funguje. Jsou zde totiž faktory, které mají vliv na úspěšnost celého procesu a které je třeba uvážit. Vždy však musíte počítat s tím, že je velmi nepravděpodobné, že vzejdou všechna semena, která jste zasadili.
V první řadě je to roční období. Ačkoliv ze začátku není potřeba příliš slunečního svitu (semena jsou koneckonců v hlíně, kam na ně paprsky nedopadnou), správná teplota je pro jejich klíčení https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/ nepostradatelná. A zde velmi záleží na druhu.
Ty „naše“ druhy, jako jsou například jablka či hrušky, potřebují před vyklíčením být několik měsíců v chladném prostředí. V přírodě je to zařízeno tak, že toto ovoce dozraje na podzim a semena prožijí zimu v půdě, kde na jaře vyklíčí. Pokud se však rozhodnete si zasadit jablko na jaře či v létě (neboť jsou dostupná po celý rok), pak nepočítejte s úspěchem.
Naopak například citrusy potřebují mít po celou dobu teplo. Zima by je zabila. Je proto důležité si zjistit, co zrovna vámi zvolený druh vyžaduje.
Dalším faktorem je vlhkost. Je jasné, že semena potřebují vlhké prostředí. Pokud je však příliš mokro, začnou hnít. Je tedy důležité najít tu správnou rovnováhu, což může být těžší, než se zdá.
Avšak i když se vám podaří vše dodržet a vyroste vám pěkná rostlina, ani to ještě není záruka úspěchu. U mnoha druhů totiž nemáte jistotu, zda vyroste to, co jste skutečně zasadili. Tento problém jde naštěstí řešit roubováním. To má i tu výhodu, že rostlina bude plodit dřív.
Ať už se však rozhodnete jakkoliv, buďte připraveni, že se může dostavit i neúspěch. O to víc je však každý úspěch cennější.