Je satelitní sledování reálné?

Jedním ze strašáků dnešní doby se stalo satelitní sledování. Bojí se jej především lidé, kteří přesně nevědí, jak tato technologie funguje a kde se používá. Ono to totiž není tak jednoduché jako ve filmu či seriálu, kde vidíme detektivy, jak na obří mapě sledují v reálném čase pohyb například podezřelého automobilu. Jak to tedy funguje?

Nejprve je nutné říci, že sledování pomocí kamer umístěných na satelitu je prakticky nemožné. Ano, můžeme použít městský kamerový systém, avšak ani ten není umístěn všude, zvláště mimo obce nebo například v malých osadách. A i pak narazíme na problém, kdy osoba může zajít do domu a vyjít jiným východem.

satelit1

Jedinou relativně reálnou možností je tedy sledování signálu. Avšak k tomu je potřeba, aby tento signál něco vysílalo. V dnešní době však něco takového máme všichni – ano, jedná se o mobilní telefon, zvláště ten připojený na internet.

Koneckonců, tento fakt si můžete vyzkoušet okamžitě sami – stačí zapnout na vašem přístroji GPS navigaci. I ta probíhá přes satelit a ukazuje téměř v reálném čase vaši polohu s poměrně velkou přesností. A jak to celé funguje?

satelit4

Mobilní telefon (ale i tablet či jiné podobné zařízení) vysílá signál, který je zachycen satelitem. Ten určí, odkud onen signál přišel, a tuto informaci pošle zpátky. Celý tento proces netrvá ani vteřinu.

Jistě vás napadne, že se tato technologie dá zneužít. Ano, dá, proto jsou přísné zákony a regulace, kdo má k těmto údajům přístup. Obvykle to nejsou ani pracovníci daného operátora. Tato data jsou obvykle vydávána pouze na žádost policie v odůvodněných případech, například při pátrání po pohřešované osobě. Avšak, jak víme ze zpráv, tento údaj bohužel není tak přesný, jak bychom si někdy přáli.

A co z toho vyplývá? Že nových technologií není třeba se bát. Jen je dobré se o nich něco dozvědět a naučit se je používat. Věřte, že vám hodně ulehčí život.

4 roky ago